Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібен?

Що таке маршрутизатор і навіщо він потрібен?

Что такое маршрутизатор и зачем он нужен?

Маршрутизатор (роутер) — це мережевий пристрій, необхідне для перенаправлення пакетів даних в одній або декількох підмережах за допомогою того чи іншого принцица. Маршрутизатор може аналізувати дані, визначає адресата і вибирає маршрут вже виходячи з отриманої інформації. Частково пристрій нагадує комп’ютер, що, загалом-то, так і є. Якщо комутатор (світч) може створити локальну мережу між декількома комп’ютерами, то маршрутизатор здатний з’єднати кілька мереж одночасно, причому з різними ip-адресами.

Цікаво, що якщо перші моделі роутерів могли визначати маршрути лише за тими відомостями, які вказував адміністратор, то сучасні моделі здатні в автоматичному режимі аналізувати технології та поточну продуктивність, визначати класи пріоритету трафіка, будувати короткі маршрути і т. п.

Зверніть увагу, що існують професійні маршрутизатори, які працюють у великих підприємствах і здатні підтримувати величезну мережу, аж до цілих міст. Також існують і більш компактні роутери, які використовуються для створення мережі розподілу трафіку в квартирі або офісі компанії.

Что такое маршрутизатор и зачем он нужен?

Навіщо потрібен маршрутизатор?

Причин, насправді, багато. Ось основні з них.

 • Створення та об’єднання мережі. Наприклад, як у прикладі з офісом компанії, де адміністратор може мати доступ до кожного з комп’ютерів.
 • Підключення до інтернету. Можна підключитися безпосередньо до інтернету (за допомогою кабелю), а можна через роутер. Цей спосіб у тому числі дозволить роздавати інтернет (дивіться наступний пункт).
 • Роздача інтернету. Власне, це основна причина, по якій роутери набувають для будинку: вони здатні роздавати інтернет на комп’ютери або інші пристрої.
 • Захист домашньої мережі від загроз мережі.
 • Контроль трафіку і заборону відвідування тих чи інших ресурсів.

Принцип роботи маршрутизатора

Що стосується принципу роботи маршрутизатора, то він досить простий, однак якщо почати оперувати різними термінами, боюся, ви нічого не зрозумієте. Тому спробую пояснити все простими словами.

Дані в інтернеті передаються за допомогою пакетів. У кожному з пакетів є адреса доставки. Коли маршрутизатор отримує пакет, він знаходить адресу, яка вказана у пакеті, і відправляє його за вказаною адресою за допомогою того чи іншого способу. Це якщо коротко.

Зовнішній вид маршрутизатора

Тут все просто — напевно більшість з вас бачили роутери, а в багатьох вони є в квартирах чи офісах. Зазвичай це невеликий пристрій з певним дизайном. Оскільки роутери зазвичай знаходяться на видному місці, то дизайнери намагаються прикрасити пристрій.

На лицьовій стороні корпусу зазвичай немає нічого, крім індикаторів, яких може бути чимало, наприклад, більше 10. На лицьовій стороні іноді може знаходиться кнопка включення і виключення пристрою.

Что такое маршрутизатор и зачем он нужен?

Куди більш цікава задня сторона. Тут ми можемо побачити багато цікавого.

 • Антена, якщо така взагалі є в пристрої.
 • Роз’єм для блоку живлення.
 • Кнопка включення, якщо є.
 • WAN-порт, який використовується для підключення до інтернету.
 • LAN-порти. Їх кількість може бути найрізноманітнішим, але для невеликих роутерів їх кількість рідко перевищує 8 штук.
 • Кнопка скидання (Reset).
 • На деяких моделях присутній USB-порт.

Что такое маршрутизатор и зачем он нужен?

*****

Варто відзначити, що роутери для домашнього використання сьогодні дуже популярні. Не в останню чергу із-за своєї вартості — деякі моделі можна придбати менш ніж за 1 тисячу рублів, професійні дорожче в кілька разів. Основні проблеми користувачі відчувають при налаштування маршрутизатора, оскільки непідготовленої людини всі ці цифри і букви, які необхідно вводити в інтерфейсі пристрої, що можуть шокувати. На щастя, сьогодні випускаються спеціальні прошивки, які використовуються для налаштування мережі під певного провайдера. Крім того, в офісі провайдера настройка роутера зазвичай проводиться безкоштовно.

Back to Top