Розрядність ос Windows і чим відрізняються версії x32, x64 і x86

Розрядність ос Windows і чим відрізняються версії x32, x64 і x86

Разрядность Windows и чем отличаются версии x32, x64 и x86

При установці операційної системи Windows на комп’ютер напевно багато хто з вас бачили одну з цих дивних написів, іменовану як розрядність: x32, x64 і x86. Про те, що це за цифри, знають небагато, при цьому з’явилася легенда, що, мовляв, чим більше ця цифра, тим потужніше працює операційна система. Забігаючи вперед скажу, що це не так, хоча частка правди в цих словах є.

Цифри, що згадуються трохи вище, означають ніщо інше, як розрядність процесора. Останній для здійснення різних завдань використовує пам’ять, що зберігає проміжні параметри. Якщо розмір цієї пам’яті становить 32 біти, тоді процесор (операційну систему) іменують 32-бітним, а якщо 64 біта, значить, 64-бітним відповідно. Заплутатися тут дуже важко. А ось що позначає цифра x86 — 86 біт? Аж ніяк, це ще одне позначення 32-бітного процесора.

Важливо пам’ятати одну важливу деталь — якщо ви спеціально не встановлювали 64-бітну операційну систему, то вона у вас на 99% буде 32-бітної. Однак це правило стосується тільки тих комп’ютерів, які були випущені приблизно до 2010-2011 року, тому що в даний час 32-бітні процесори випускати практично припинили. Всі нові ноутбуки і ПК комплектуються виключно Windows x64.

Ви ще не заплуталися? Чудово, тоді продовжимо далі заглиблюватися в цю тему. Пам’яті розміром в 32 біта в колишній час вистачало з головою — навіть якщо процесор відчував брак пам’яті, то він розбивав її на кілька частин по 32 біта, що у свою чергу згубно позначалося на часі обробки обчислювальних завдань. Згодом у продажу почали з’являтися потужні обчислювальні ПК, яким 32 біта пам’яті банально не вистачало. Тоді виробники вирішили створити більш потужний 64-бітний процесор, пам’яті якого вистачало для того, щоб моментально справлятися навіть з найскладнішими завданнями. Як я згадував трохи вище, сьогодні майже всі виробники перейшли на створення 64-бітних процесорів. При цьому на нього можна поставити звичну 32-розрядну операційну систему Windows — процесор буде імітувати роботу 32-бітного процесора. При установці Windows x64 буде задіяна вся потужність.

Чи варто переходити на «Віндовс» 64 bit? Питання дуже цікаве, однак відповідь на нього напевно вас не порадує — це залежить виключно від ваших потреб. Тобто ви використовуєте складні програми, які вимагають великих обчислювальних робіт, то так, переходити однозначно варто. Якщо ж використовуєте ПК для серфінгу в інтернеті, то задіяти процесор вам навряд чи доведеться. Втім, детальніше про це я розповім трохи нижче.

Відмінності між x32 і x64

Хотілося б розповісти більш докладно розповісти про відмінності між розрядністю.

  • Мабуть, головна відмінність полягає в тому, що версія Windows x32 здатна підтримувати не більше 3 Гб оперативної пам’яті, в той час як версія x64 здатна працювати відразу з 32 Гб. Крім того, x32 здатна запускати тільки 32-бітні програми, під які буде виділено не більше 3 Гб пам’яті, а решта Гб будуть просто не використані нею. x64 може легко працювати з 32-бітними програмами, виділяючи для них більше 3 Гб. Для 64-быитных додатків може використовуватися вся пам’ять, використовувана в комп’ютері.
  • Наступне відмінність не менш важливе: x64 підтримує кілька ядер і процесорів одночасно. Тому якщо у вас встановлено, скажімо, чотирьохядерний процесор, то краще встановити саме таку версію Windows, оскільки вона буде працювати набагато швидше.

В цілому, це і є всі відмінності, які можуть бути вам цікаві.

За і проти

Давайте ще раз пройдемося по всіх пунктикам і виділимо всі плюси і мінуси обох версій Windows.

  • x64 є більш продуктивною, якщо у вас встановлений багатоядерний процесор або відразу кілька процесорів. У решті випадків якихось помітних поліпшень ви не виявите.
  • 64-бітна Windows дозволяє працювати більш ніж з 3 Гб оперативної пам’яті. Враховуючи те, що навіть звичайний браузер типу Mozilla Firefox може легко «з’їсти» 1 Гб пам’яті, це величезний плюс.
  • Деякі програми здатні працювати виключно в x32-системах і не підтримують x64.
  • Виробники до цих пір не випустили 64-розрядні версії драйверів для деяких своїх комплектуючих, що може стати справжньою проблемою.

Як дізнатися розрядність Windows?

Ну а наостанок я розповім вам про те, як дізнатися, яка саме версія «операційки» встановлена на вашому комп’ютері.

  • Для Windows 7 необхідно навести мишку на значок «Комп’ютер», натисніть праву кнопку і вибрати пункт «Властивості». У вікні, треба знайти рядок «Тип системи», де буде вказана розрядність.
  • У випадку з XP потрібно виконати ту ж саму процедуру, тільки є один нюанс: якщо в пункті «Система» зазначено слово 64-Bit, то у вас 64-розрядна «Віндовс». Якщо такого слова немає, значить, 32-бітна.
Back to Top