Робота на токарному верстаті по дереву: поради для початківців

Робота на токарному верстаті по дереву: поради для початківців

IVD.RU

17.10.2019

0

1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок

Робота на токарному верстаті по дереву: поради для початківців
4
5
1
4

Розповідаємо про пристрої токарного верстата, техніці безпеки і двох способах обробки заготовок.

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

Shutterstock

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

Робота на токарному верстаті по дереву, в принципі, нескладна, але вимагає навику і вміння відчувати оброблювану деталь. Розповідаємо подробиці.

Все про роботі на токарному верстаті

Пристрій приладу

Набір різців

Принцип роботи

Техніка безпеки

Види робіт

 1. Для затиснутою між центрами заготовки
 2. Для заготівлі, затиснутої з одного кінця

Пристрій і робота токарних верстатів

Токарний верстат по дереву має одну обмежену функцію: він тільки обертає дерев’яну заготовку. Столяр ж з простого шматка дерева поступово вытачивает закінчений предмет: ніжки для меблів, корпус лампи, стійки перил, іграшки, коробочки, келихи, салатниці, вази і т. д.

На відміну від інших машин для оброблення дерева, що використовуються лише на тих чи інших проміжних стадіях, токарний верстат годиться для всіх операцій: від чорнової обробки до полірування. Необхідний інструмент — це жолобчасті (циліндричні або у формі букви V) і плоскі стамески, різці, скребки різних розмірів і форм. Верстат обертає заготовку, а рука контролює рух різця.

Пристрій верстата з електронним регулюванням

 1. Вимикач «Пуск-Стоп»
 2. Станина
 3. Передня бабка
 4. Перемикач швидкості (з варіатором)
 5. Шпиндель
 6. Поводковый центр
 7. Подручник (резцедержатель)
 8. Центр задньої бабки
 9. Задня бабка

Необхідний набір різців для токарних робіт

 1. Жолобчаста стамеска
 2. Різець-майсель (2 мм)
 3. Напівкруглий різець
 4. Відрізний різець
 5. Скошена стамеска (косяк)
 6. Напівкругла стамеска для обробки фасонної поверхні
 7. Жолобчаста стамеска для чорнової обробки (рейер)

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

ShutterStock

Принцип роботи токарного верстата

Весь механізм верстата закріплений на станині, зробленої з двох сталевих брусів або з профільних чавунних або алюмінієвих балок. З одного боку станини розташовується передня бабка, всередині якої розміщений електричний двигун (0,5-1,5 л. с.), що обертає шпиндель. Останній має конус Морзе, в нього може вставлятися поводковый центр (з двома, трьома або чотирма ножами і одним вістрям), патрон або планшайба. З іншого боку верстата знаходиться задня бабка, центр якої підтискає заготівлю, утримуючи її в горизонтальному положенні.

Що повертається в усі сторони підручника, розташований якомога ближче до заготівлі, підтримує і направляє різець.

На верстатах з ручним регулюванням швидкість (частота) обертання може перемикатися (від 450 до 2 000 про./хв) важелем коробки передач, в якій розташовані шківи з підшипниками. У більш складних моделях верстатів коробка передач замінена електронним варіатором, що дозволяє плавно регулювати швидкість на ходу.

Техніка безпеки при роботі на токарному верстаті

Забезпечення безпеки роботи на токарних верстатах — дуже важливий захід. Цим не можна нехтувати ні початківцям, ні професіоналам. При недотриманні інструкції можна пошкодити очі, поранити руки або отримати удар струмом.

Правила роботи на токарному верстаті

 • Надіньте спецодяг.
 • Перевірте інструмент перед стартом. Має бути заземлення, захисні щитки.
 • У патроні не повинно бути зайвих елементів (стружки).
 • Установлення верстатів більше 16 кг (для чоловіків) і 10 кг (для жінок) дозволяється тільки з допомогою спеціальних інструментів.
 • Заготівля повинна бути вирівняна, надійно закріплені на верстаті.
 • Забороняється заміряти деталь під час роботи пристрою.
 • Не можна видаляти стружку струменем повітря, підтримувати деталі руками.
 • Не намагайтеся зупинити робоче пристрій вручну.

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

ShutterStock

Види робіт на токарному верстаті для початківців

В залежності від того, який предмет треба виготовити, існує два способи кріплення заготовки. У першому випадку дерев’яна деталь затискається горизонтально між центрами передньої і задньої бабок. Другий спосіб передбачає установку виключно в передній бабці з допомогою патрона або планшайби. Якщо ви новачок в роботі на цьому верстаті, буде логічно починати з першого способу.

1. Обробка заготовки, затиснутою між центрами

Цей спосіб застосовується для обробки деталей циліндричної форми різної довжини, укріплених між центрами передньої і задньої бабок. Таким чином ви можете виготовити різноманітні деталі: від мініатюрних шахових фігур до ніжок столу або стійок перил. Особливо досвідченим майстрам вдається навіть виточувати більярдні киї.

Як правильно затиснути деталь

Перший крок роботи полягає в знаходженні положення осі дерев’яної заготовки, щоб затиснути її між поводковым центром і центром задньої бабки.

 • З допомогою кутового центроискателя проведіть олівцем з обох торців заготовки по дві-три лінії, перетин яких і буде центром торця.
 • Сильно ударив молотком по разметочному керну, зробіть канавки і осьове поглиблення на торцях заготовки.
 • Надіньте заготовку на поводковый центр, підведіть задню бабку до протилежного торця і підібгайте нею деталь так, щоб повідці добре врізалися в канавки на торці, а потім відведіть центр задньої бабки — виріб має триматися саме.
 • Знову підведіть центр задньої бабки до заготівлі, щоб зафіксувати її по осі центрів. Поверніть маховик задньої бабки на чверть обороту, якщо дерево м’яке, і на пів-обороту, якщо воно тверде. Деталь повинна бути закріплена так, щоб її можна було без опору провертати рукою.

Підведіть підручника як можна ближче. Повертаючи її рукою, переконаєтеся, що заготівля вільно обертається і ні за що не зачіпає. Опорна площина підручника повинна розташовуватися приблизно на 5 мм нижче осі обертання.

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

ShutterStock

Як працювати

Наступний полягає в тому, щоб зробити брусок дерева циліндричним. Це здійснюється на швидкості 1 000-1 500 об./мін. При цьому стружка знімається справа наліво з допомогою широкої увігнутою жолобчастої стамески для чорнової обробки — рійєра. Якщо шматок дерева довгий, чорнова обробка проводиться у декілька етапів; подручник присувається до деталі по мірі її обточування, не змінюючи свого положення по висоті.

Для виточування деталей існують інструменти різної форми: жолобчаста стамеска для обробки фасонної поверхні, плоска стамеска, гачок, напівкруглий різець, скошена стамеска (косяк) та ін.

Залежно від типу використовуваного інструменту і стадії роботи, слід періодично наближати підручника до заготівлі. Після завершення процесу, коли деталь вже виточена, проводиться остаточна обробка (шліфування, полірування, вощіння, тонування та ін) при знятому подручнике.

Чорнова обробка

Для чорнового точіння циліндра за допомогою рійєра встановіть частоту обертання 1 000 або 1 500 об./мін. Чим точніше повинна бути форма циліндра, тим більшу швидкість треба встановлювати. Бруски з малим припуском на обробку можна проточить з одного проходу по всій довжині, з великим припуском — невеликими порціями, рухаючись від задньої бабки до шпинделя.

Починайте роботу плавно, спираючись стрижнем різця на підручника і тримаючи лезо так, щоб п’ятка різця стикалася з деревом. Потім піднімайте ручку зубила до тих пір, поки кромка леза не почне врізатися в дерево, знімаючи при цьому рівну і добре скручивающуюся стружку. Ведіть різець в напрямку зняття стружки таким чином: одна рука, що тримає ручку, задає рух, а інша — лише підтримує лезо (не натискаючи на нього).

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

ShutterStock

При чорновій обробці квадратного бруска акуратно зрізайте стамескою кути, не дуже на неї налягаючи. Доведіть деталь до циліндричної форми найбільшого діаметру, присуваючи по мірі сточування припуску підручника по напрямку до осі обертання.

В залежності від того, яку форму вам потрібно надати деталі, проведіть олівцем основні лінії розмітки опуклих і увігнутих частин, повертаючи заготівлю рукою. Розмічайте брусок так, щоб найбільш широкі частини деталі завжди розташовувалися з боку передньої бабки.

Почніть з обточування стамескою двох країв заготовки. Спираючись на підручника, вона повинна плавно входити в дерево (без різких рухів), залишаючись перпендикулярно осі обертання.

Перевірка розміру

Регулярно перевіряйте розмір штангенциркулем. Досвідчені столяри зазвичай притискають різець ліктем до стегна, щоб звільнити руку для вимірювального інструменту. Як тільки штангенциркуль починає вібрувати, зменшити товщину стружки. Таким чином обточите передусім найбільші діаметри, а потім переходьте до точіння шийок, торів, куль, плечей і т. д.

Для того щоб виточити полутор, скористайтесь жолобчастої стамескою для обробки фасонної поверхні. Тримаючи її перпендикулярно осі, спускайте ріжучу кромку з зовнішньої сторони всередину бруска, піднімаючи і злегка повертаючи ручку. Щоб отримати цілий тор, виконайте ту ж операцію з обох сторін.

Шийка (звід) вдосконалюється таким же різцем, що і тор. Після чорнової обробки денця посередині шийки проточите праву полушейку, на цей раз ведучи інструмент знизу вгору і вправо. Ніколи не перекладайте різець відразу з одного боку шийки на іншу — їх потрібно виточувати по черзі.

Листели (маленькі обідки, часто залишаються з обох сторін шийки) виточуються мейсель-різцем. У нього немає задніх кутів на бічних гранях стрижня, як у стамески, але зате є тонка канавку для виходу стружки.

Галтель являє собою плавний перехід від однієї поверхні до іншої — по суті, комбінацію тора і шийки. Тому спочатку точите шийку, а потім тор, що примикає до неї.

Деталь, затиснуту з двох сторін, ніколи не відрізають повністю. Виточуть з двох країв канавки, залишаючи перемички маленького діаметру, і відпиляєте кінці ножівкою, попередньо зупинивши верстат.

Щоб завершити обробку деталі, зніміть резцедержатель і обробіть деталь знизу дрібною шкуркою (зернистістю від 16 до М63). Під час роботи повертайте шкірку хрест-навхрест, щоб уникнути кільцевих подряпин.

Для обробки деталі під час обертання натріть її шматком воску і відполіруйте щільною тканиною або корковим матеріалом.

2. Обробка заготовки, затиснутої з одного кінця

При виготовленні коробочки дерев’яний брусок закривається тільки з одного кінця. В залежності від форми і розмірів деталі використовуються різні засоби кріплення: патрон з трьома або чотирма кулачками (деякі затискають у восьми точках), патрон «свинячий хвіст» (з настановними гвинтами, вкручивающимися в деталь), цанговий патрон або планшайба.

Ця робота вимагає неабиякої майстерності. Тут треба проявити велику акуратність при вытачивании уступу, щоб діаметр не зробити менше, ніж потрібно.

Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

ShutterStock

Покроковий процес

 • Надійно затисніть квадратний брусок дерева в патроні так, щоб досягти малого биття. Надаючи циліндричну форму, ви можете для більшої безпеки користуватися подручником.
 • Коли заготовка придбає потрібну форму, обробіть вільний торець стамескою. На початку підрізається буртик кришки, а потім напівкруглим різцем вибирається її нутро. Подручник розташовується з боку вільного торця бруска, при цьому центр задньої бабки знімається.
 • Вытачивание цій частині необхідно для подальшого виготовлення капелюшка на ніжці — прикраси зверху кришки. Після шліфування деталь підрізається мейсель-різцем, а потім відпилюють ножівкою при вимкненому двигуні.
 • З залишилася в патроні заготовки належить зробити коробочку. Як і в попередньому випадку, сточується торець, і на ньому точно прокреслюють діаметр входження буртика кришки.
 • Вирізавши по розмітці злегка конічне поглиблення, вбийте в нього киянкою кришку. Її буртик повинен бути висотою не менше 5 мм
 • З’єднання кришки з коробочкою досить міцне, так що їх можна обробляти спільно жолобчастої стамескою. Працювати треба плавними, рівномірними рухами, знімаючи стружку в напрямку від більш опуклих частин до більш тонким.
 • Коли ви додасте коробочці потрібну форму, виріжте тонкі борозенки і обпаліть їх (зробіть темними) з допомогою натягнутої залізної дроту. Останню операцію слід припиняти з появою диму.
 • На готову обертову коробочку нанесіть, розпилюючи з балончика, нітролак, а потім обробіть її стружками.
 • Після цього виріб покрийте воском і відполіруйте пробкою.

Вкладіть клин між коробочкою і кришкою і, злегка вдаривши киянкою, зніміть її. За допомогою свердла, закріпленого в задній бабці, просвердліть у виробі отвір, яке задасть глибину. Ріжучий інструмент (скребок) тримайте по осі обертання, піднімаючи ручку, поки не буде знайдений оптимальний кут різання. Різцями можна працювати, рухаючи його від центру до периферії заготовки або навпаки. Час від часу слід перевіряти глибину. Коли нутро виточена, підрівняйте посадкове отвір для кришки дрібнозернистою шкуркою, а потім зріжте коробочку мейсель-різцем.

Також рекомендуємо ознайомитися з відео роботи на токарному верстаті.

 • Работа на токарном станке по дереву: советы для начинающих

  Інструменти

  Як зняти і розібрати патрон шуруповерта

Back to Top