Поділ квартири в іпотеку при розлученні: відповіді на 8 головних питань

Поділ квартири в іпотеку при розлученні: відповіді на 8 головних питань

IVD.RU

18.10.2019

0

1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок

Поділ квартири в іпотеку при розлученні: відповіді на 8 головних питань
4
5
1
1

Чи потрібно згоду банку на розділ? Як бути, якщо квартира куплена до укладення офіційного шлюбу і які умови накладаються, якщо в сім’ї є діти? Відповідаємо на ці та інші питання.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Як при розлученні ділиться квартира в іпотеці, і чи взагалі існує така можливість? В даному випадку нерухомість є спільною власністю подружжя. Вони можуть розпоряджатися нею за своїм розсудом, якщо їх дії не суперечать законодавству. Виняток складають сім’ї, які уклали шлюбний договір, який встановлює обмеження на розділ майна. Ситуація ускладнюється тим, що є ще і третя сторона — банк. Житло знаходиться у нього в заставі. Це дозволяє кредитній установі накладати заборону на продаж, обмін та дарування. Крім того, власники не мають права використовувати об’єкт як заставу. Забороняється проводити перепланування і перевлаштування, а також реєструвати нових мешканців, навіть якщо вони припадають найближчими родичами.

Що потрібно знати про поділ квартири в іпотеку

 1. Чи потрібно отримувати згоду банку
 2. Що робити, якщо документи оформлені до шлюбу
 3. Як бути, якщо іпотеку взяли в шлюбі
 4. Що робити, якщо шлюб не оформлений взагалі
 5. Як ділити, якщо є діти
 6. Що робити з шлюбним договором
 7. Як діяти у випадку військової іпотеки
 8. Як ділити майно в суді

1. Чи потрібно згоду банку на поділ майна?

Фінансові установи в таких ситуаціях реагують по-різному. Вони можуть спробувати змусити своїх клієнтів погасити борг достроково або запропонувати переоформити договір на нових умовах. З’являється вірогідність розірвання угоди. Розпадається шлюб може стати причиною непередбачених витрат, тому комерційні організації намагаються себе убезпечити від неплатоспроможних клієнтів. Будь-які зміни пов’язані з ризиками для обох сторін.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

Для того щоб відстояти свої інтереси при конфлікті, доведеться звертатися до суду. Знадобиться допомога досвідченого юриста. Діяти краще у наступному порядку.

Як діяти правильно

 • Спочатку подається позов про розподіл майна. Цей документ не пов’язаний з борговими зобов’язаннями.
 • При позитивному рішенні суду відбувається переоформлення виписки ЕГРН, що встановлює право власності. В неї вноситься інформація про частки кожного з власників. Для цього слід звернутися в Росреестр.
 • Лише після переоформлення виписки можна звертатися в банк. Представнику цієї установи подається заява про переоформлення кредиту, підкріплене папером з суду. Якщо подати заяву до розділу, комерційна організація спробує розірвати угоду або убезпечити себе іншим способом. Мета цих дій — намагання залишити все без змін, натиснувши на клієнтів. Коли розділ вже відбувся, і все «найстрашніше» для банку вже позаду, таких заходів, можливо, не знадобиться.
 • Наступний крок — оформлення двох окремих договорів замість одного.

Сімейний кодекс РФ при розділі дозволяє кожному з подружжя отримати рівні частки. Однак є ряд умов, при яких зробити це не вдасться.

Коли не можна отримати рівні частки в квартирі

 • Наявність дитини не залежно від його віку.
 • Умови шлюбного угоди.
 • Клієнти внесли різні суми.
 • Кредитні зобов’язання взяли на себе в період, коли відносини ще не були оформлені.

2. Що робити, якщо оформили іпотеку до укладення шлюбу?

Законодавство говорить, що будь-яке майно, нажите до початку сімейного життя, вважається особистим і не підлягає поділу після розриву відносин. При цьому один з подружжя володіє своєю часткою, навіть якщо він не працює. Справа в тому, що будь-який дохід другого члена сім’ї за законом вважається загальним. Щоб змінити ці правила, необхідно прописати свої умови в шлюбному контракті. Коли його укладають, зазвичай навіть не думають розлучатися чи розмінювати житло, але все ж варто проявити передбачливість і вирішити всі питання заздалегідь.

Якщо іпотечний договір укладався до оформлення відносин, відповідальність лежить на особі, що вчинила угоду.

Якщо житло знаходиться у новобудові, ще не зданої в експлуатацію, оформити право власності на нього неможливо. У разі, коли розлучення відбувається до моменту видачі витягу з ЕГРН на руки, один з подружжя може претендувати на грошову компенсацію при розриві. За умови, що виписка є на руках у обох власників, кожному з них покладаються рівні частки. Поділити можна тільки спільно сплачену частину.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

3. Як діяти, якщо договір оформлено в шлюбі?

Як правило, подружжя є созаемщиками. Їх обов’язки розподілені однаково. Після розлучення може виникнути конфлікт — адже тепер кожен сам за себе. Навряд чи комусь захочеться взяти на себе зобов’язання, тим більше, що цього можна не робити.

Краще розрахувати заздалегідь, хто і що повинен робити при діленні. Для цього не обов’язково складати шлюбний контракт, проте з ним багато питань вирішити буде легше. Якщо пустити все на самоплив, наслідки можуть виявитися катастрофічними. Виникають ситуації, коли один созаемщик відмовляється робити планові внески, вважаючи, що це обов’язок іншого. Той у свою чергу дотримується такого ж думки і відносно першого. В результаті — прострочені платежі, штрафи і розірваний контракт з банком.

Трапляється, що один з учасників виступає в ролі поручителя, інший — позичальника. Поручитель зобов’язаний виплачувати борг, якщо другий учасник угоди не зможе виконувати своїх обов’язків та робити планові внески.

Як вирішити питання мирним шляхом

 • Розподіл обов’язків залишається колишнім — кожен платить свою частину. Для цього потрібно переоформити договір з банком, над яким працювали на двох осіб. У кожного повинен бути свій. Можливо, клієнтам доведеться доводити в суді свою платоспроможність, щоб продовжити угоду.
 • Один з колишнього подружжя відмовляється від своєї частки на користь іншого.
 • За згодою всіх сторін об’єкт нерухомості продається. Після погашення залишку боргу гроші розподіляються між позичальниками.
 • Найпростішим і надійним рішенням буде повністю погасити кредит, продати об’єкт нерухомості і поділити гроші між собою. У перших трьох випадках банк може відповісти відмовою. Останній план навряд чи викличе заперечення.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Unsplash

4. Як ділити нерухомість, якщо шлюб не зареєстрований?

Угода укладається тільки з одним позичальником. При розриві відносин другий має право претендувати на свою частину або на грошову компенсацію. Для цього йому доведеться звернутися в суд з доказами платежів із загального бюджету. Крім того, йому належить довести, що він жив разом з другим учасником.Зробити це простіше, якщо в паперах є графа, де зазначається, в яких стосунках перебувають клієнти — офіційних або неофіційних.

При так званому цивільному (неофіційному) шлюбі зобов’язання бере на себе той, на кого оформлені папери. Якщо це двоє людей, при розриві відносин вони повинні будуть робити рівні внески.

5. Як при розлученні поділити квартиру в іпотеку, якщо є діти?

У цьому випадку частини будуть нерівними. Велику отримає той, з ким буде жити дитина. Тільки після того, як це питання вирішиться, можна звертатися в банк для перерахунку.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

Якщо спадкоємець має свою частку, вона додається до частини того з батьків, з яким він буде проживати. Якщо він залишається з батьком чи матір’ю, які не мають своєї частини, а іншого житла у нього немає, дорослому відводяться його квадратні метри. Наприклад, якщо мати звернулася в комерційну організацію до шлюбу, а її син залишається з батьком, то синові покладається частину житлоплощі. За законом ця площа передається батькові.

Для погашення боргу батьки часто використовують материнський капітал. Як правило, суд визнає його майном подружжя. Вона може розпоряджатися площею, сплаченої з цих коштів. При втраті батьківських прав власність переходить до батька.

6. Як діяти, якщо укладено шлюбний договір?

Шлюбна угода містить особливі умови. Припустимо, учасник угоди звільняється від виплат, при цьому він вже не може претендувати на житло. Угода є найважливішим чинником при зверненні до суду. Саме в ньому міститься відповідь на питання — як ділити квартиру в іпотеку при розлученні.

7. Що робити, якщо оформлена військова іпотека?

Головна відмінність військового кредитування полягає в тому, що відповідальність за виплату внесків лежить не на фізичних осіб, а на Міністерстві оборони.

Угода укладається тільки з тим членом сім’ї, який є військовослужбовцем. Він не може переоформляти отриману нерухомість на інших осіб. Його сім’я в розділі не бере участь.

При невиплаті внесків за договором цільового житлового позики (або при іншому порушенні) компенсацію повинен виплачувати військовослужбовець. Поділ квартири в іпотеку при розлученні в даному випадку неможливий.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

8. Як розділити майно в судовому порядку?

Якщо не вдається дійти згоди мирним шляхом, необхідно подати в суд позов про розподіл майна.

Що повинно бути в позові

 • Дата придбання.
 • Відомості про те, на кого зареєстровано угоду.
 • Сума виплачених внесків.
 • Вимоги заявника.

Пакет документів для подання до суду

 • Виписка з ЕГРН, що встановлює право власності з позначкою про те, що житло знаходиться в іпотеці.
 • Договір по кредиту, де визначені частки і внески кожного з подружжя.
 • Довідка про залишок боргу. Вона видається банком.
 • Свідоцтво про розлучення.
 • Копії паспортів.
 • Папери, що підтверджують факт оплати за внесками, вид шлюбу, інші відомості. Може знадобитися інформація про свідків, якщо необхідна їх участь.
 • Квитанція про сплату державного мита. Сума залежить від вартості позову, яка, в свою чергу, залежить від частки чоловіка, який звернувся до суду. При вартості, що дорівнює 20-100 тис. руб., розмір держмита становитиме 800 руб. плюс 3% від суми понад 20 тис. руб.

Раздел квартиры в ипотеке при разводе: ответы на 8 главных вопросов

Pixabay

Від позивача можуть знадобитися папери, що підтверджують джерела виплат.

Пакет документів для позивача

 • Виписки з рахунків, які використовувалися для оплати.
 • Документи на спадщину, якщо кошти для оплати були успадковані або виручені від продажу майна, що перейшло у спадок.
 • Договір дарування, якщо для погашення боргу були задіяні подаровані гроші або об’єкти власності.

При прийнятті рішення по даній справі важливу роль відіграють вимоги банку. Установа є власником нерухомості до повного погашення боргу, тому необхідно його згоду на всі операції. Так, наприклад, у клієнтів іноді виникає необхідність в додатковому доході. Власне житло можна здати в оренду, але що робити, якщо при розлученні квартира в іпотеці? Для цього необхідно отримати дозвіл банку.

Приводом для звернення в інстанції часто стає відмова одного з подружжя виконувати обов’язки за кредитом. При категоричній відмові папери переоформляються на платоспроможну бік, а неплатоспроможним сторона втрачає свою частину. Якщо несумлінний позичальник не виплачує належну суму грошей протягом трьох місяців, а від частки відмовлятися не хоче, банк може продати нерухомість, а виручені кошти пустити на погашення заборгованості, що утворилася. При продажу він знижує ціну, щоб отримати кошти як можна швидше.

Буває так, що обоє відмовляються платити. У цьому випадку установа має повне право забрати об’єкт нерухомості назад.

Back to Top