IVD.RU
30.09.2019
0
1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок
Розповідаємо, як самостійно встановити каркасний басейн, готову чашу та стаціонарну конструкцію.
Насправді зробити басейн на дачі своїми руками не так вже й складно. І якщо спорудження котловану і його заливка бетоном здається непосильним завданням, пропонуємо звернути увагу на готові чаші або більш прості моделі, наприклад, каркасні.
Як встановити кондиціонер самостійно:
Види конструкцій
Вибір місця
Монтаж каркасної моделі
Вибір і установка готової чаші
Спорудження стаціонарного водойми
Вибір басейну
Перш ніж приступати до виготовлення штучної водойми, потрібно визначити відповідний тип конструкції. Існує три види.
- Каркасний. Найпростіший, купують практично в готовому вигляді. Являє собою металеву конструкцію, в комплекті з якої йдуть додаткові елементи типу сходів і системи фільтрації води. Все, що потрібно від власника після покупки такого виробу — встановити на ділянці.
- Чаша — це ємність, головна складова штучного водоймища, вона виготовляється з полімерного матеріалу або композитних матеріалів. Продається в готовому вигляді, але важливий грамотний монтаж.
- Стаціонарний басейн з бетону. Найскладніший у розробці і дорогою, без професійної допомоги не обійтися.
Вибір конструкції обумовлюється наявним бюджетом і цілями її установки. Найдешевше обійдеться каркасна, а найбільш дорогою є стаціонарна система.
Важливо також враховувати сезонність. Справа в тому, що деякі моделі не є морозостійкими. Тому щороку восени з настанням холодів доведеться проводити їх демонтаж.
Howard Design Studio
Bellwether Landscape Architects
Вибір місця
Найчастіше саморобні басейни на дачі, виготовлені своїми руками, встановлюють за будинком, поруч із зоною відпочинку. Але це не завжди виявляється правильним. Постійні бризки і вологість здатні перетворити землю навколо в даний брудне болото. Тому зверніть увагу на такі особливості ділянки.
- Краще не розташовувати поруч з деревами і кущами. По-перше, рослини тягнуть коріння до води, і тому можуть зруйнувати конструкцію. А, по-друге, ви втомитеся щодня прибирати опале листя та сухе гілля з поверхні води.
- Враховують і грунтові води, вони повинні протікати на відстані не менше 1 метра від дна водойми.
- Грає роль і тип грунту, особливо, якщо на ділянці зустрічається різна земля. Оптимальне розташування — на глинистому грунті, вона несильно пропускає вологу.
- Якщо місце вітряне, сміття, пил і бруд неодмінно будуть у воді. Бажано вибирати безвітряні майданчики.
- Яку сторону вибрати: сонячну або тіньову? Залежить від ваших уподобань. Багато монтують споруда на сонці, встановлюючи поруч перголу або простий навіс для створення тіні.
Трохи простіше при цьому вибрати місце для сезонного каркасного басейну. Йому просто потрібна більш-менш рівна утрамбована поверхню. Якщо такої немає на ділянці, можна вирівняти майданчик самостійно. Перед цим її очищають від сміття, старих пнів, корчів і будь-якої іншої рослинності.
Greenblott Design
King Garden
Каркасний басейн на ділянці своїми руками
На відміну від інших, цей тип водойми можна встановити самостійно, не вдаючись до використання важкої будівельної техніки і допомоги професіоналів. Є й інші плюси.
- Простота у догляді. Замінити воду гранично легко, вона витікає зі шланга, приєднаного до дна. Якщо немає хімічних добавок, можна використовувати воду для поливання городу.
- Мобільність, коли мова йде про сезонних моделях. Не сподобалося місце? Ви можете розібрати конструкцію і тут же переставити її на нове.
- Міцність, порівняно з іншими простими виробами, наприклад, виготовлені з гуми.
При цьому не так вже й багато мінусів. Головне — потрібно ретельно стежити за станом елементів системи, особливо тих, що виконані з тканини. Та й моделі великої площі зустрічаються рідко.
6фото
Instagram @lobeli_a
Instagram @volshebnikk01
Instagram @davaipolivai
Instagram @davaipolivai
Instagram @davaipolivai
Instagram @volshebnikk01
Особливості монтажу
Найголовніше при монтажі каркасних водойм — вирівняти майданчик. Якщо це земля, то можна утрамбувати її з допомогою вібротрамбовки або простого бруса, коли спеціального інструменту немає.
Басейн Intex Rectangular Frame
Якщо планується розміщення на асфальті або плитці, всі нерівності, навіть невеликі відколи й стирчать куточки плитки, потрібно приховати шляхом настилу м’якою захисту, як на відео нижче, або вологого піску і захисної плівки зверху.
Для морозостійкого споруди готувати місце потрібно ретельніше. І якщо рівних ділянок немає, доведеться знімати верхній шар дерну і вирівнювати за допомогою піску. Обов’язково стежте за рівнем за допомогою нівеліра! Детальний процес вирівнювання ділянки представлений на відео.
У самій збірці конструкції ніяких хитрощів немає. Досить слідувати інструкції, зазначеної виробником.
Вибір і установка готової чаші
Якщо з розміром каркасних ємностей все просто, на ринку представлений досить обмежений ряд моделей, то розмір чаші потрібно підбирати, виходячи з цілей її використання.
- Для плавання підійдуть прямокутні, витягнуті форми. Якщо ж ви плануєте відпочивати і спілкуватися в колі близьких, то тоді вибирайте круглі.
- Мінімальна глибина, підходяща для вільного плавання, пірнання і навіть стрибків з бортика — півтора метра.
- Якщо ж плануються стрибки з трампліну, вибирайте глибокі — від 2,3 метрів.
- Для дитячого розваги потрібні зовсім невеликі стінки — всього лише півметра.
Готові вироби бувають поліпропіленовими і композитними. Поліпропіленовим не страшно вигоряння, вони довговічні і стійкі до механічних впливів. Наліт на стінках і на дні, завдяки гладкій поверхні, утворюється повільно. Тим більше у випадку регулярного чищення та прибирання. Одне «але»: на сонці пластик розширюється, тому дно і стінки водойми можуть трохи деформуватися.
Басейн Intex Metal Frame
Композитні моделі володіють такими ж характеристиками, але більш стійкі до впливу високих температур і, в цілому, вважаються міцніше щодо поліпропіленових. Однак і ціна на них вище. А це не лише придбання, а й ремонт та обслуговування.
Установка
Розглянемо монтаж такого басейну на дачі своїми руками покроково, з фото і відео. В даному випадку між поліпропіленовими і композитними виробами різниці немає.
На початку необхідно накреслити план системи, з комунікаціями і точними розмірами майбутньої установки. Це допоможе уникнути помилок і безглуздого риття грунту.
- Підстава для котловану готують шляхом розмітки. Для цього можна використовувати кілочки і мотузку. Чим більш нестандартний проект, тим частіше доведеться забивати кілочки. Мотузка натягується між ними.
- Відступаючи 1 метр по периметру вийшла розмітки, потрібно зрізати грунт. Відступ призначений для зручності установки фундаменту.
- Можна рити котлован. Яму обов’язково роблять на 30-50 см глибше самій чаші. Ця різниця заповнюється піском, бетоном і шаром гідроізоляції.
- Пісок необхідно утрамбувати, прокласти металеву сітку і залити дно шаром цементу.
- Після висихання на бетон укладається гідроізоляція у кілька шарів. Для цього можна взяти геотекстиль або руберойд на бітумній мастиці.
- В якості теплоізоляційного матеріалу використовують плити пінополістиролу товщиною не менше 3 див.
- Якщо регіон холодний, то теплоізоляційним матеріалом можна прокласти дно і стінки ємності, а також труби.
6фото
Instagram @servicepools23
Instagram @Poolbuild36.ru
Instagram @aquamasterbel
Instagram @Poolbuild36.ru
Instagram @Poolbuild36.ru
Instagram @Poolbuild36.ru
Далі чашу занурюють у котлован, монтують комунікації і після цього приступають до безпосередньої установки.
- У ємність набирають близько 15-20 см води, на 20-30 см засипають порожнечу між чашею і стіною котловану.
- Далі ще підливають близько 30 см води і підсипають суміш на 30 див.
- В якості грунту використовують суміш піску та цементу, який при засипанні утрамбовується і заливається водою.
Наступним етапом йде облагородження території водойми, підключення насоса і установка фільтрів.
Спорудження стаціонарного водойми
Процес вимагатиме більше часу і грошей. Проте в результаті ви отримаєте унікальне індивідуальне споруда, створена за вашим запитом.
Наприклад, якщо в сім’ї є маленькі діти, логічно зробити два відсіки: для купання малюків з мінімальною глибиною і для дорослих. А можна, наприклад, створити поступове поглиблення: на одній стороні 0,5 м, а на іншій — 2,5 м.
Більш того, можна експериментувати з формами: круглі, квадратні або витягнуті — дизайн обмежений лише фантазією. Отже, давайте розбиратися, як своїми руками зробити на дачі басейн з бетонною основою.
Монтаж
- Будівництво бетонної ємності на етапі розмітки і проектування котловану майже нічим не відрізняється від монтажу чаші. Єдина відмінність — стінки бажано робити з невеликим відхиленням у 4-6 градусів назовні, щоб забезпечити їх стійкість.
- Також необхідно скласти план, визначити площу з допомогою кілочків і мотузки, і вирити котлован. Яма в даному разі повинна бути глибше на 0,5 -1,5 метра планованого басейну.
- Далі котлован засипають піском на 20-30 см, утрамбовують його і проводять гидроизляцию в декілька шарів, мінімум два. Найпростіший варіант — руберойд на бітумній мастиці.
- До зведення стінок потрібно подбати про систему зливу, продумати план отворів. Їх кількість та розташування залежить від форми і розмірів споруди.
Instagram @nicosiaconstruction
Instagram @inter_renovatio
Instagram @antipov_aquanta
Стінки ємності можна побудувати двома способами. Перший — залити бетоном. В цьому випадку потрібно буде спорудити опалубку з дошки 30 мм (старої або нової), а потім залити її бетоном з використанням арматури. Після застигання опалубка демонтується.
Другий спосіб — з окремих блоків, як на відео нижче.
Однак з’єднувальні шви між такими блоками при недостатній гідроізоляції представляють серйозну небезпеку для всієї системи. Вода буде просочуватися крізь розчин, поступово підточуючи його, і врешті-решт, матеріал зруйнується, стіни ушкодяться.
Щоб уникнути цієї грубої помилки, особливу увагу приділяють гідроізоляції стін і дна.
Гідроізоляція стін зсередини
Існує кілька варіантів гідроізоляційних коштів.
- Склади глибокого проникнення — суміші з цементу і піску з хімічними речовинами, заповнюють навіть мікротріщини і формують захисний бар’єр. Застосовують в якості основи для нанесення наступних шарів іншого вологозахисного речовини, оскільки при постійному контакті з водою втрачають свої властивості.
- Добавки для бетону зміцнюють безпосередньо будівельний матеріал. Вони заповнюють порожнечі, які з часом вимиваються, знижують властивості вбирання рідини. Але й це засіб не може бути фінальним, оскільки, застигаючи, шар такого бетону втрачає властивості адгезії, і наступні покриття погано лягають.
- Розчин силікатів калію і натрію, відомий під назвою «рідке скло», заповнює пори і тріщини, навіть маленькі. При цьому легко наноситься і швидко застигає. Але в підсумку виходить дуже крихким, тому часто використовується в якості основи під полімерну плівку.
- Полімерні плівки — легкий водонепроникний матеріал, який широко поширений завдяки невисокій ціні і зручності експлуатації. Але, незважаючи на очевидні плюси, самостійно виконати обклеювання дуже складно, потрібен професіонал.
- Рідкі і в’язкі речовини — сполуки на основі бітуму, полімерів і силікону. При застиганні утворюють ударостійку плівку. В якості фінішного складу наносяться на стінки ємностей, не призначених для використання на вулиці. Під впливом ультрафіолету в’язкі і рідкі засоби втрачають еластичність і руйнуються.
В якості захисту внутрішньої поверхні можна використовувати комбінацію декількох шарів, що складаються з рідких засобів, полімерних плівок і складів глибокого проникнення.
Instagram @epool.chita
Instagram @epool.chita
Instagram @epool.chita
До фінішної обробки можна приступати тільки після перевірки споруди на стійкість до вологи. Для цього ємність наповнюють водою і чекають від десяти днів до двох тижнів, щодня перевіряючи на наявність протікань.
Greenblott Design
Gregory Lombardi Design
Оздоблення
В якості фінішного покриття часто вибирають керамічну плитку, мозаїку або сучасний варіант — ПВХ-плівку. Всі три матеріалу підходять для експлуатації на вулиці, тому вибір матеріалу залежить виключно від ваших уподобань в дизайні.
При цьому ПВХ-плівку краще вибирати двошарову або з акриловим покриттям, а для дітей — з ребристою поверхнею. Вагомий аргумент на користь цього покриття: не потрібно чекати висихання після нанесення, так що можна відразу приступати до плавання.
Завершується установка підключення насоса, фільтрів і налаштування системи освітлення, а також облагороджуванням прилеглих територій.