Як своїми руками очистити ставок на ділянці: огляд всіх способів і корисні поради

Як своїми руками очистити ставок на ділянці: огляд всіх способів і корисні поради

IVD.RU

10.10.2019

0

1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок

Розбираємо причини забруднення водойм, існуючі способи очищення і рекомендуємо спеціалізоване обладнання.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Стан води у водоймі — одна з головних турбот його власника. У статті розповідаємо, чим і чому забруднюються водойми, як очистити ставок своїми руками та за допомогою спеціалізованого обладнання.

Все про очищення ставка на ділянці

Види водойм

Типи забруднень

Причини

Ознаки якісної води

Виробники спецобладнання

Способи очищення

  • Механічний
  • Біологічний
  • Хімічний
  • За допомогою УФ-ламп
  • Заміна води

Вибір фільтрів

Запобігання цвітіння водоростей

Додатковий догляд

Різновиди водойм

Водойми можна поділити на кілька груп. До першої належать ті, площа поверхні яких не досягає 100 м2. Фахівці-біологи називають подібні екосистеми «калюжами» — в них дуже складно домогтися природного біологічного рівноваги через занадто малого обсягу. Життєдіяльність цих ставків доводиться підтримувати шляхом постійної штучної фільтрації. При відсутності належного догляду в такому водоймищі періодично відбуватимуться спалахи цвітіння синьо-зелених водоростей і замори. Саме «калюжами» є більшість ставків, створюваних на садових ділянках. Господарі нерідко ображаються, почувши настільки неласковое визначення свого дітища. Ображатися не варто, оскільки цей термін є професійним інструментом біологів і дозволяє створити зручну і зрозумілу систему класифікації.

Водойми з площею поверхні від 100 м2 до кількох гектарів відносяться до екосистемі «ставок». Їх, у свою чергу, можна розділити на три групи: маленькі (площа поверхні від 100 до 1 000 м2), середні (1 000-5 000 м2) та великі (більше 5 000 м2). У всіх них (за умови, що вони були грамотно побудовані і грамотно заселені рибами і рослинністю) можливе підтримання природного біологічного рівноваги. Тобто подібний водойма в ідеалі є замкнутою, самостійно функціонуючої системи, рівновага якої підтримується за рахунок внутрішніх біологічних процесів. У штучної фільтрації (з використанням спеціальних фільтрів) він буде потребувати лише в окремі періоди часу, наприклад у пору занадто бурхливого цвітіння водоростей. Правда, великі приватні ставки в Росії зустрічаються рідко, їх можуть створювати лише власники земельних ділянок у кілька гектарів.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Ми ж будемо говорити про проблеми очищення найбільш поширених приватних водойм — від маленьких декоративних калюж до ставків з площею поверхні 1 000-2 000 м2.

Для того щоб запобігти забрудненню водойми, за ним потрібен постійний догляд. Перш за все, потрібно виключити попадання у воду різного роду механічних забруднювачів. Якщо ви хороший біолог, то, можливо, зумієте підтримувати життєдіяльність свого водоймища без застосування якого-небудь устаткування. Садівникам-любителям же зазвичай доводиться проводити очищення за допомогою різних пристроїв.

Види забруднень

Відомо кілька сценаріїв забруднення. Перший — засмічення механічним сміттям — опалим листям, хвоєю, гілками, засохлими стеблами рослин, пилком квітів, пухом, а також поліетиленовими пакетами та іншими побутовими відходами. Весь цей сміття протягом кількох днів тримається на поверхні води, а потім тоне і починає гнити. По-друге, брудним вважається ставок, поверхня якого затягнута маслянистою плівкою. Від нього зазвичай погано пахне. Не краще пахне і від водойм з дуже каламутною водою.

Наступний вид — втрата видової різноманітності, тобто заповнення водойми одним видом рослинності, який практично повністю витісняє всі інші. У таких випадках потрібно шукати, як очистити ставок від ряски та тіни, рогоза (це рослина з широкими коричневими листям і суцвіттями-качанами в побуті помилково іменують очеретом), синьозелених водоростей (при сильних спалахи цвітіння вони виділяють небезпечні для тварин, риб і людини токсини).

Підвищений газоутворення у водоймі — ще одна ознака його забруднення.

На щастя, не надто часто зустрічається забруднення різними хімікатами (наприклад, нафтопродуктами). Така біда найбільше загрожує озерцам, які поповнюються зливовими водами, стікаючими з завантажених автодоріг, або ж розташованим в районах зі значною кількістю промислових підприємств. Випадкове ж попадання у воду невеликої кількості бензину з газонокосарки не так страшно — він досить швидко буде нейтралізований живуть у воді мікроорганізмами.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Нарешті, водойма, в якому риба сильно хворіє або дохне, також є нездоровим.

З біологічної точки зору брудним вважається озерце, екосистема якого виведена з рівноваги. І дійсно, саме про втрату цієї рівноваги свідчить кожна з перерахованих напастей.

Причини забруднень

Існує дві основні причини, що призводять до забруднення водоймища.

  • Надмірне скупчення на дні органіки і живуть у ній шкідливих грибів і бактерій. При цьому значно знижується вміст у воді кисню. Наслідки цього можуть бути різними — з’явилася масляниста плівка на поверхні, що набула ряска і т. п.
  • Наявність у воді великої кількості біогенних речовин (різних сполук фосфору та азоту, які є продуктом життєдіяльності риб і тварин, а також результатом процесу розкладання відмерлих рослин). Наслідок надмірного заповнення водойми біогенними речовинами — заростання зануреної рослинністю (уруть мутовчатая, рдест, кушир), спалахи цвітіння синьо-зелених водоростей (для їх життєдіяльності якраз необхідний фосфор). Систем з великою кількістю біогенних речовин властиво і сильне розшарування товщі води. Верхній шар (близько півметра) зазвичай добре прогрітий, а придонні шари дуже холодні, вода в них затемнена, дно не проглядається.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Pexels

Якою має бути вода

Наскільки ваш ставок буде придатний для життя рослин і риб, багато в чому залежить від заповнює його води. Звідки її брати? Все залежить від того, які ресурси ви володієте. Якщо поблизу є чисте джерело або свердловина, озерце наповнюється з цих джерел, але тільки за умови, що ви впевнені в їх чистоті. Більшість свердловин Підмосков’я, наприклад, не годяться — в них занадто багато заліза. Джерела, що протікають поблизу автомобільних трас, часто містять нафтові домішки, що потрапили в них разом із зливовими водами. Тому можна використовувати тільки воду, що пройшла стадії автономної підготовки для господарства, в результаті чого вона обезжелезивается і умягчается. Вредких централізованих водопроводах, які передбачають централізовані станції очищення, міститься велика кількість хлору. Тому рекомендується наповнити попередній резервуар, почекати кілька днів, поки хлор не вивітриться, і тільки після цього заповнювати водойма. Непоганим варіантом є дощова вода — вона м’яка і не містить вапна, нітратів і фосфатів. При цьому бідна живильними речовинами, тому що при її використанні водорості не будуть сильно розмножуватися. Питання лише в тому, наскільки реально зібрати необхідну кількість опадів.

Жорсткість і кислотність води

В залежності від свого походження, вода володіє різними якостями. Насамперед — різною жорсткістю і кислотністю. Жорсткість води визначається вмістом у ній розчинених солей кальцію і магнію. Розрізняють кілька ступенів жорсткості води: менше 4 мг-екв/дм3 — м’яка вода, від 4 до 8 мг-екв/дм3 — вода середньої жорсткості, від 8 до 12 мг-екв/дм3 — жорстка і вище 12 мг-екв/дм3 — дуже жорстка.

Занадто жорстка вода викликає утворення відкладень на робочих частинах насосного, фонтанів і фільтрувального обладнання, в результаті чого воно швидше виходить з ладу. Занадто м’яка, бідна живильними речовинами сповільнює розвиток рослин, погано підходить для життєдіяльності риб. В садових магазинах продаються спеціальні індикатори та тестові набори, що дозволяють виміряти рівень жорсткості води. Нормальний рівень жорсткості складає не більше 7 мг-екв/дм3 (200 dH — німецькі градуси жорсткості).

Кислотність визначається рівнем водневого показника pH. Сильно залежить від змісту в ставку вапна, фосфатів і нітратів, а також проходять процесів гниття. Нейтральний рівень pH дорівнює 7. При більш низьких показниках вода вважається кислої, при більш високих — лужний. Час від часу рівень кислотності води слід вимірювати, оскільки показник може змінюватися після випадання опадів, а також внаслідок впливу сонячних променів, які сприяють утворенню нових хімічних сполук. Вимірювати pH краще з допомогою краплинних тестів, так як показання індикаторних папірців зазвичай менш точні. При значеннях рн від 6,5 до 8,5 вода придатна для життя рослин і риб, а при більш низьких або високих — небезпечна.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Кисле середовище може виникати з-за попадання в ставок води з навколишніх торфовищ. У такому випадку потрібно частково поміняти воду, покласти в воду вапняк або додати відповідні хімічні препарати, що підвищують рівень pH (pH+). Занадто лужне середовище зазвичай виникає у водоймах з гідроізоляцією з бетону або штучного каменю, тому на етапі будівництва всі бетонні поверхні рекомендується зафарбовувати. Якщо ж залуження сталося, з води слід видалити якомога більше водоростей і додати в неї зв’язують вапно реагенти. Властивістю зв’язувати вапно і витягувати її з води мають і деякі рослини, які очищають ставок. Наприклад, кучерявий рдест (Patamogeton crispus) і водорість хара шорстка (Chara aspera) — вапно кіркою осідає на її стеблах. При високої лужності води в неї можна додати торф’яні таблетки або торф’яні мішки.

Виробники обладнання для очищення

На російському ринку спеціалізованого обладнання представлено кілька закордонних компаній: Amiad (Ізраїль), Hozelock (Великобританія), Heissner, Oase (Німеччина). Для маленьких прудиков (приблизно до 1 000 л) можна застосовувати фільтри компаній, що спеціалізуються на виробництві акваріумного обладнання: Aquael (Польща), Hagen (Канада), Project (Італія), Sacem (Франція), Eheim, Sera (Німеччина).

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Фільтр AQUAEL Unimax 500

Під’єднання обладнання для водойми (насосів, фільтрів) проводиться до електричних щитів управління з інтегрованим УЗО (пристроєм захисного відключення). При будь витоку електрики (пошкодження кабелю, корпусу насоса, фільтра двигуна) УЗО протягом 10 мс автоматично перериває подачу електроенергії. Всі використовувані броньовані кабелі мають ізоляцію, їх міцність дозволяє ходити по них, придавлювати камінням. Елемент УЗО, а також садові розетки (захищені від вологи шафки-трійники) можна придбати окремо.

Фільтрувальне устаткування в основному розміщується на берегах (виключаючи занурювальні моделі). Для того щоб не псувати декоративний вигляд ландшафту великими контейнерами, фільтри рекомендується маскувати декоративними каменями.

Як очистити воду в ставку

Існує чотири основних способи: механічний, біологічний, хімічний і з допомогою ультрафіолетового випромінювання. Механічне очищення дозволяє позбутися від механічного сміття. Біологічна нормалізує вміст у воді біогенних речовин. Вплив ультрафіолетовим випромінюванням вбиває бактерії і одноклітинні водорості. Хімічна очистка нормалізує хімічний склад водойми.

Механічний спосіб

Це найпростіший і дешевий процес, що дозволяє позбавитися від зайвої кількості водних рослин, водоростей і потрапив сміття. Принцип дії механічних фільтрів заснований на проходженні води через контейнер, наповнений пористим матеріалом (кварцовим піском, гравієм або спеціальними гранулами). Органічні частинки і водорості затримуються засипанням і осідають на фільтрі. Чим дрібніше фільтруючий матеріал, тим більш дрібні частинки він затримує. Приклад такого пристрою — фільтр механічного очищення Amiad. Його продуктивність — від 6 000 до 90 000 л/год, в залежності від обраної моделі. Фільтруючим матеріалом в ньому є пісок.

Коли пристрій засмічується (зазвичай це легко визначити — вода починає надходити з нього все повільніше і повільніше), його слід прочистити. Для цього з ємності витягується весь вміст, його утилізують, а в контейнер поміщають свіжий фільтруючий матеріал — він продається в окремих упаковках в тих же магазинах, що і фільтрувальне обладнання. Деякі користувачі вважають за краще промивати фільтруючий матеріал. Це не так складно, якщо контейнер заповнений гравієм, і майже неможливо, якщо піском. Вода, що надходить у фільтр механічного очищення, приводиться в рух насосом. Його потужність підбирається в залежності від обсягу озерця і встановленого фільтра.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Інструментом механічного очищення може стати навіть самий звичайний сачок, з допомогою якого виловлюють плаваючий на поверхні сміття. Якщо ж ви не хочете займатися цим вручну, скористайтеся пристроєм Skimmer (виробник — німецька фірма Oase). Фільтруюча частина конструкції, що представляє собою пластиковий резервуар об’ємом 1,4 л з гратами на дні (кошик). Skimmer поміщається безпосередньо в ставок. Завдяки тому що верхній край кошика знаходиться трохи нижче поверхні, пристрій постійно засмоктуються вода і плаваюче сміття. Рідина відводиться з допомогою приєднаного до Skimmer насоса. На решітці осідає потрапила в резервуар бруд. По мірі заповнення корзини необхідно прочищати, для цього достатньо просто витрусити з неї накопичився сміття. Якщо Skimmer розташований далеко від берега, його можна зняти або поставити назад з допомогою палиці, яка зачепить за спеціальний гачок. Пристрій рекомендується використовувати в комбінації з насосами Aquamax і Promax (виробник Oase), прокачивающими від 50 до 250 л на годину.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Скіммер Juwel SeaSkim

Для механічного очищення дна і стінок можна використовувати підводний пилосос від Heissner або моделі Cyprivac (виробник Hozelock) і Pondovac (від Oase). За своєю суттю це звичайний вакуумний пилосос, тільки всмоктуючий не повітря, а брудну воду з різними суспензіями — донним мулом, водоростями, відмерлими рештками рослин. При сильно розкритої щілини в пилосос іноді потрапляють навіть мальок та інші живі організми. Їх можна буде повернути в воду під час спорожнення бака. До пилососа зазвичай додається кілька додаткових насадок, які дозволяють зчищати нарости водоростей з каміння або проникати у вузькі щілини. В результаті ви зумієте якісно почистити озерце діаметром до 10 м, оскільки під час роботи пилосос залишається на березі, а довжина всмоктуючого шланга 5 м. Після наповнення контейнера мулом пилосос відключається. Видалення сміття здійснюється через спеціальний зливний шланг. стікає з бака в дренажну канаву — про її будівництво слід подбати заздалегідь.

Пилососом можна користуватися тільки у водоймах з штучним каркасом (бетон, полімерна форма, плівки). Викладена на дні галька не завадить процесу, якщо її діаметр більше 10мм.

Біологічний

Вона заснована на біохімічному розкладанні органічних речовин (білків, жирів, вуглеводів) до метану, сірководню, вуглекислоти. Здійснюється аеробними і анаеробними бактеріями в спеціальних пристроях. Фільтри біологічної очистки є в асортименті практично всіх спеціалізуються в цій області фірм (зазвичай вони поєднані з механічною фільтрацією): моделі Bioforce і Ecocel від Hozelock, фільтрувальний басейн від Heissner, серія виробів Biotec фірми Oase. В камері біологічного фільтра вміщено пористу речовину (в апаратах Hozeloc — поролонова губка, у виробах Heissner — пориста лава), що сприяє поселенню тут мікроорганізмів, які живляться органікою, задерживаемой цим матеріалом. Розмір і кількість фільтруючого речовини визначаються залежно від розмірів водойми та наявності в ньому риби. Очевидно, що водойма, заселений рибою, схильний до більшого забруднення і вимагає більш активної очищення.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Засіб для очищення води у водоймах МИКРОПАН, 10 м

110

Купити

Інший варіант організації біологічної фільтрації — будівництво поруч з ним невеликого біоплато (припрудка). Туди не потрібно поселяти риб — в цьому випадку біоплато стане житлом живого фильтратора, того самого ракообразного зоопланктону. Рівень води у допоміжному резервуарі повинен бути трохи вище, ніж в основному. Кордон між ними можна оформити за допомогою каменів. Вода подається в припрудок з допомогою насоса. Очистившись, вона стікає по камінню і знову потрапляє в основний резервуар.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Хімічний

Додаючи різні за складом хімічні реагенти, можна відновлювати нормальний рівень кислотності води, пов’язувати шкідливий аміак і з’єднання металів, насичувати воду киснем, розчиняти водорості. Цілий спектр засобів по догляду за водою виробляють фірми Heissner, Oase, Sera, Tetra. При використанні хімічних реагентів рекомендується суворо дотримуватися всі приписи щодо дозування, оскільки окремі препарати (наприклад, різні стимулятори очищення) в надмірних дозах шкідливі не тільки для риб, але й для людини. Більшість же хімічних реагентів створені так, що їх залишки розкладаються на воду і вуглекислий газ, тобто нешкідливі.

Застосування хімії в багатьох випадках можна уникнути, якщо у вашому водоймі мешкають не тільки декоративні, але і корисні рослини. Наприклад, так звані рослини-оксигенераторы (болотник, кушир, тиллея, уруть, фонтиналис, елодея). Вони сприяють насиченню води киснем.

Близька до хімічної так звана сорбційне очищення з використанням мінералів цеолітів — вони закладаються в камери фільтрів або вводяться безпосередньо у водойму в спеціальних сітках. Ці мінерали мають структуру пористого кристала з рідким каркасом, завдяки чому мають властивість витягати з води фосфор і амоній. Для підтримання хімічного рівноваги протягом 12 місяців на ставок об’ємом 1 000 л достатньо всього 0,5-1 кг цеоліту.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Unsplash

Знезараження за допомогою ультрафіолетових променів

Один з можливих способів очищення води — застосування ультрафіолетового випромінювання (довжина хвилі від 180 до 300 нм), яке впливає на ДНК вірусів, бактерій, мікроводоростей і тим самим вбиває їх. Ультрафіолетовий фільтр являє собою корпус, всередині якого розташована лампа. Конструкція обов’язково доповнюється механізмом, що запобігає заростання лампи водоростями. Це може бути сковзає вздовж лампи пластиковий обід, обшитий з внутрішнього боку поролоном і приводиться в рух спеціальною ручкою на зовнішньому корпусі фільтра. Для підтримання інтенсивності УФ-випромінювання лампу рекомендується заміняти через один-два сезони.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

УФ-стерилізатор AQUAEL

На російському ринку присутні кілька серій УФ-знезаражувачем: Bitron фірми Oase, AquaUV від Heissner, UVC Vorton виробництва Hozelock. У кожній лінійці представлено кілька моделей різної продуктивності. Підбирати прилад слід, виходячи з обсягу вашого ставка. Для більшого обсягу потрібно кілька ультрафіолетових водоосветлителей.

Повна заміна води

У випадках, коли озерце забруднено дуже сильно (наприклад, якщо воно залишається каламутним, незважаючи на постійну роботу фільтрів), вам буде потрібно провести часткову або повну заміну води. Для цього необхідно спустити воду з резервуара, перенести живі рослини і рибок у тимчасове житло (це може бути маленький ставок або просто відра з водою), очистити ставок від мулу, тини і сміття, а потім наповнити його чистою водою.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Pixabay

Як дізнатися, що час для зміни води настав? Деякі фахівці рекомендують опустити у воду білу тарілку: якщо на глибині 10 см її не видно, вміст пора міняти. Інші стверджують, що з допомогою сучасних фільтруючих систем можна очистити будь-яку, навіть саму покинуту калюжу. Це правда, піде багато часу і коштів. Так що сильно хворих ставках (неприємно смердящих або щільно затягнутих маслянистою плівкою) рекомендується проводити повний злив води. Великою проблемою, з якою господарі стикаються при зміні води, стає видалення донних опадів. Як відомо, донний мул — багата органікою субстанція, що не містить кисню. Тому те місце, куди закопується або виливається іл, протягом декількох років буде мертвим — тут не зможе з’явитися ніяка рослинність. Добре, якщо на вашій ділянці є компостна купа: змішайте мул з торфом (останній, навпаки, містить велику кількість кисню) в пропорції 30% мулу і 70% торфу. Через 5-6 років ця суміш буде представляти собою найцінніше добриво. Але лише в тому випадку, якщо в мулі не містилися хімічні домішки. Додавати свіжий мул в якості добрива теж можна, але в дуже маленьких кількостях — 3-5% від загального обсягу суміші.

Вибір фільтруючих пристроїв

Як вже говорилося, обговорювати тонкощі біології ми не будемо, бо в рамках однієї статті просто неможливо описати всі закони підтримки природного біологічної рівноваги у водоймах. У нашій статті акцент зроблено на те, як очистити ставок на дачі з допомогою фільтруючого обладнання. Краще всього, звичайно, звернутися до фахівців при виборі — вони грамотно підберуть обладнання, враховуючи індивідуальні особливості водойми. До цих особливостей відносяться наступні фактори: розміри і глибина ставу, навантаження на воду (рослинність, риба), освітленість, профіль дна. Проточні водойми доводиться чистити не так інтенсивно, як непроточні, — заморні явища в умовах постійної зміни води відбуваються рідше. Важливе значення має освітленість місця.

Повноцінна очищення включає в себе три важливих етапи: механічний, ультрафіолетове водоосветление і біологічний. Послідовність етапів може бути змінена: спочатку обробка ультрафіолетовим випромінюванням, потім механічна очистка і в кінці — біологічна фільтрація. У другому випадку механічний фільтр буде забирати більшу кількість сміття — і існував в ставку спочатку, і утворився після проходження води через ультрафіолетові знезаражувачі (наприклад, грудки водоростей). Важливо розуміти, що покупка одного з фільтрів не вирішить проблеми підтримання чистоти. Так, ультрафіолетові установки знищують водорості, але ніяк не видаляють їх з води — це завдання механічної очистки. Біологічному ж фільтра, що працює в поодинці, важко впоратися з великим навантаженням — він буде часто забиватися.

Як очистити ставок від водоростей і запобігти цвітіння

Мілководна частина водойми (завглибшки 0,5-0,7 м) не повинна бути надто великою — фахівці радять, щоб вона займала приблизно третину площі поверхні. Справа в тому, що з настанням весни мілководді швидко прогрівається і донні опади — відмерлі рослини, продукти життєдіяльності риб і тварин — виділяють сполуки фосфору і азоту, так звані біогенні речовини, які потрапляють у водну товщу і викликають спалах цвітіння мікроводоростей. Це цвітіння іноді буває дуже бурхливим, в результаті чого запас біогенних речовин виснажується і мікроводорості починають швидко відмирати. Отмершая органіка гниє, поглинаючи з води розчинений кисень. А з-за нестачі кисню відбувається замор риби і гниття ставка. Цей процес спалахи цвітіння і подальшого замора може повторюватися кілька разів протягом літа. І чим дрібніше ставок, тим частіше будуть такі явища. Щоб пом’якшити і розтягнути у часі прогрів дна, необхідно більшу частину водойми зробити досить глибокої — для кліматичних умов середньої смуги Росії це понад 2,5 м. Для того щоб очистити ставок від зелені і знизити активність розвитку одноклітинних водоростей, водойма слід захистити від занадто великої кількості сонця (затінити рослинами з плаваючим на поверхні листям або побудувати з південної сторони перголу або альтанку). Не рекомендується затінювати ставок з допомогою ряски — вона швидко розростається і починає перешкоджати надходженню в воду кисню. Тоді вже доведеться думати, як очистити ставок від ряски, а не використовувати її на благо. Мілководна частина ставка зазвичай зайнята зануреної водної рослинністю, яка також харчується біогенними речовинами і протистоїть активному розростання водоростей. Крім того, на мілководді живуть організми-фільтратори.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Pixabay

Додатковий догляд

До додаткового догляду відносять додавання у воду хімічних препаратів і використання сіток з торфом або цеолітом. Це разові процедури, заповнюють порушення в стані системи по якомусь одному параметру (жорсткість, кислотність, нестача кисню, висока піноутворення). Втім, серед власників ставків іноді зустрічаються бажаючі очищати воду тільки з допомогою хімічних препаратів протягом усього сезону.

Восени, під час листопаду, незалежно від розмірів вашого ставка і вибраних фільтруючих пристроїв, трохи вище рівня води рекомендується натягнути сітку — вона захистить ставок від попадання великої кількості падаючих листя. Рекомендований розмір осередків сітки — 1 см2. Для зручності на протилежних берегах вбивають кілки і між ними натягують мотузку. Сітка, перекинута через цю мотузку, утворює своєрідний намет. Коли на сітці накопичується занадто велику кількість листя, її досить потрясти — листя злетять вниз, тоді їх можна буде перенести у віддалене місце.

Как своими руками очистить пруд на участке: обзор всех способов и полезные советы

Intex Набір для чищення басейну

Взимку водойми загрожують промерзання і замор. Щоб ставок з усіма мешканцями не промерз до дна, він повинен бути досить глибоким (в умовах середньої смуги Росії — мінімум 2 м). З не настільки глибоких водойм рослини і риб на зиму слід занести в приміщення. Замор в замерзлому ставі трапляється через брак кисню і надмірної кількості сірководню, при цьому вода набуває характерний тухлий запах і більшість тварин гине. Звичайна ополонку запобіжить це нещастя. Причому лід необов’язково колоти щодня: якщо накривати ополонку кришкою (наприклад, дерев’яної), в несильні морози вода під нею замерзати не буде. Залишені з осені у воді стебла рогоза, ситника, касатиков або лепехи також дозволяють кисню проникати в незамерзшие глибинні шари, а болотним газам виходити назовні. Існують і спеціальні пристосування-аератори, які дають можливість забезпечувати придонні шари води киснем.

Back to Top