IVD.RU
12.10.2019
1
1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок
Розповідаємо тонкощі роботи болгаркою по дереву, металу і плитці і даємо поради щодо безпеки.
Кутошліфувальні машини або в просторіччі пилки-болгарки — популярний будівельний інструмент, який міцно увійшов в наш побут. Однак цей прилад вимагає правильного поводження і обслуговування. Адже якщо не дотримуватися правил експлуатації, не знати, як правильно працювати болгаркою, вона може виявитися досить небезпечним пристроєм. Розповідаємо про особливості використання кутошліфувальних машин, техніки безпеки та інших важливих тонкощах.
Все про роботу болгаркою
Особливості пристрою
Правила безпеки
Робота по дереву
Різання плитки
Різання металу
Особливості УШМ
Кутошліфувальні машини (КШМ) використовуються для широкого кола робіт з різання металу, каменю, бетону, будь то будівництво або, навпаки, демонтаж конструкцій. Також для них існує ряд насадок, з допомогою яких можна проводити шліфовку та поліровку.
УШМ Bort
Яким би видом діяльності ви не займалися, необхідно пам’ятати, що прилад потенційно травмоопасен. Ріжучий диск, що обертається на великій швидкості, може завдати серйозну травму. Навіть невеликі осколки каменю, тирса і стружка, осколки, які розлітаються від місця різання, можуть бути небезпечні, особливо при попаданні в очі. Тому при використанні кутошліфувальних машин необхідно суворо дотримуватися правил техніки безпеки.
Интерскол
Захисний кожух повинен бути виготовлений з товстого металу, здатного ефективно затримати осколки разлетающегося матеріалу і лопнув диска. При роботі захисний кожух повинен бути розгорнутий у бік працюючої людини.
Техніка безпеки при роботі з УШМ
- Категорично забороняється використовувати УШМ без захисного кожуха.
- Захисний кожух повинен бути встановлений так, щоб прикривати обличчя людини від осколків, що розлітаються і стружки.
- Заборонено використовувати дефектні відрізні круги, з выщерблинами і великими нерівностями по краю.
- Візуально перевіряйте стан відрізного диска перед включенням пристрою. Він може бути пошкоджений (надламаний) або пошкоджений при зберіганні — іноді для цього достатньо всього лише невдало впустити прилад.
- Перед початком різання або шліфування перевірте роботу інструменту на холостому ходу, немає небезпечного биття, що виникає із-за дефектів диска.
- Ніколи не встановлюйте на шліфувальних машини пиляльні диски від циркулярної пили і будь-який інший ріжучий інструмент, спеціально не призначений для КШМ. Швидкість обертання шпинделя болгарки у кілька разів вища, ніж, скажімо, у циркулярної пилки, і деталь може просто розвалитися.
- Подбайте про зручне захисному одязі. Бажано мати одяг з міцного матеріалу, здатного витримати град іскор (наприклад, брезентовий куртка і захисні рукавички).
- Обов’язково надягайте захисні окуляри або захисну маску.
Leroy Merlin
Летять іскри і нагріті металеві тирса можуть представляти пожежну небезпеку, тому навколо не повинно бути легкозаймистих речей.
Тонкощі роботи болгаркою по дереву
Для шліфування поверхонь використовуються різні насадки. Найчастіше застосовується коло, на якому «липучкою» кріпиться круглий лист наждачним шкурки. Також застосовується пелюстковий диск із закріпленими на ньому пелюстками наждачки. Він зручніше, але зате варіант з «липучкою» багаторазовий (при вмілому зверненні), що куди вигідніше при великому обсязі виробництва (лист шкурки коштує на порядок дешевше пелюсткової насадки). Для шліфування пофарбованих і покритих іржею поверхонь використовуються пневматичні та обдирні диски для заточування різальних крайок інструментів, відповідно, заточечные.
УШМ Makita GA5030
Кутова шліфувальна машина відмінно підходить для грубої обробки дерев’яних поверхонь. Кругла насадка шліфує поверхню дуже швидко — у кілька разів швидше, ніж звичайна шліфувальна машинка. Це відбувається за рахунок високої швидкості обертання шпинделя (10 000-12 000 про./хв). Але у високій швидкості обертання є і мінуси. Це, насамперед, велика кількість шуму і пилу під час експлуатації пристрою. Тому подбайте про хороше пылеотводе. При роботі в приміщенні вкрай бажано підключати до УГМ будівельний пилосос. А якщо умови дозволяють, краще займатися шліфуванням дерев’яних поверхонь на вулиці.
Інший недолік УШМ полягає в неможливості належним чином регулювати швидкість обертання (ця функція є в виброшлифовальных машин, але зазвичай відсутній у болгарок). Для полірування підходять тільки УШМ з опцією регулювання кількості обертів, різноманітні полірувальні диски на високошвидкісні кутошліфувальні машини ставити не можна.
Загалом, тонку роботу виконати болгаркою на високих обертах набагато важче. Особливо при обробці поперечного зрізу деревних волокон — легко можна переборщити і припекти деревину (а заодно зіпсувати коло наждачним шкурки). Не сильно притискайте інструмент до деревини, не тримайте його довго на одному місці, щоб не виникали підпалини з-за перегріву. І намагайтеся міцно тримати інструмент при роботі. Обертовий круг зі шкіркою (або пелюстковий диск) необхідно тримати строго паралельно оброблюваної площини. Перекіс загрожує псуванням витратних матеріалів і оброблюваної поверхні.
При масштабної діяльності давайте інструменту відпочити і охолонути. Особливо якщо це побутовий інструмент. Подібні моделі не розраховані на експлуатацію в безперервному режимі 24/7, зазвичай максимум на 8-10 хвилин безперервної роботи.
УШМ DeWALT
Правила різання плитки та керамограніту
Ми запитали фахівця, як правильно різати болгаркою плитку і керамограніт. Є два варіанти.
- Використання абразивного круга для каменю (зазвичай ці кола маркуються відповідним чином), а в якості абразиву служать зерна карбіду кремнію, які мають менш агресивну форму, ніж електрокорунд, що застосовується для різання чорних металів. Порошок цього абразиву перемішується зі сполучною бакелітовій смолою і з цієї суміші формується коло з використанням одного або декількох шарів склосітки, що виконує армуючу роль.
- Алмазні кола, де ріжучими елементами є зерна технічного алмаза, а сполучною — кобальт.
Сергій Немков, директор департаменту маркетингу і реклами, компанія «Интерскол»:
Якщо з першим варіантом все зрозуміло і особливих варіантів немає, хіба що хтось захоче взяти шліфувальний круг (малоймовірно, але небезпеки не буде) і різати їм, то алмазні кола бувають гладкі (т. зв. корона), сегментні (на колі є вирізи, які прискорюють винос продуктів різання із зони різання) і «турбо» круги, де на бічних сторонах на абразивному шарі є насічки, які також дозволяють ефективніше видаляти продукти із зони різання. За будь перевагу треба платити, і всі вирізи або насічки викликають підвищену вібрацію кола в резе, а вібрація викликає появу сколів. Тому для чистого різання міцної плитки або керамограніта потрібно брати алмазні круги з суцільною ріжучою кромкою у цьому випадку кількість відколів буде мінімально. Зрозуміло, десяток різів економічніше буде виконати абразивним кругом по каменю. УШМ при різанні плитки краще закріпити в стійці. Утримувати її рукою, щоб не допускати вібрації, значно складніше.
Leroy Merlin
Як працювати болгаркою по металу
При різанні металу не намагайтеся сильно тиснути на інструмент, болгарка цілком ефективно ріже метал під дією власної ваги. Для різання металу можна використовувати універсальні різальні круги по металу або специализированны, наприклад, для різання нержавіючої сталі або кольорових металів. Звичайно, такі розхідники має сенс купувати тільки при скільки-небудь істотному обсязі виробництва. Зачистка зварних швів та аналогічні маніпуляції виконуються спеціальними обдирочными дисками.
УШМ ЗУБР
У рамках рад по різанню металу також не можна не згадати, як правильно пиляти болгаркою товсті труби. Товщина оброблюваного металу не повинна перевищувати 25-30 мм для інструменту з диском діаметром 115 мм. Про те, як правильно тримати болгарку при різанні металу, розповідає фахівець.
Євген Баранчеев, керівник напрямку «Інструменти» мережі «Леруа Мерлен»
При роботі з металом необхідно стежити за нахилом диска. Розташовувати його по відношенню до поверхні безпечніше під кутом 90 градусів. Відхилення від прямого кута збільшується навантаження на ріжучий інструмент і зростає ймовірність його руйнування від підвищеного навантаження в поєднанні з перегрівом. Актуальність цієї рекомендації зберігається при роботі з будь-яким матеріалом, не тільки з металом. При шліфуванні поверхні кут можна змінювати в широких межах, оскільки інструмент не занурюється в товщу матеріалу і не може в ньому застрягти.Потік іскор при роботі необхідно направляти «під себе». Це означає, що диск повинен обертатися в напрямку оператора. Додаткова перевага такого напрямку обертання в тому, що, якщо диск закусит та інструмент вирветься з рук, УШМ полетить не до людини, а від нього.
Також пропонуємо подивитися відео про те, як правильно користуватись болгаркою.
-
Інструменти
Чек-лист: 10 інструментів, які повинні бути в домі у кожного