Дарування частки в квартирі: як оформити все правильно з нотаріусом і без

Дарування частки в квартирі: як оформити все правильно з нотаріусом і без

IVD.RU

16.10.2019

1

1 зірка
2 зірки
3 зірки
4 зірки
5 зірок

Розглядаємо умови угоди, порядок оформлення і даємо список необхідних документів.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

ShutterStock

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Якщо ви володієте квартирою (повністю або частково), є ймовірність, що ви зіткнетеся з необхідністю переоформити частку в ній на іншу людину. Швидше за все — на чоловіка, сина чи дочку. Існують різні способи вирішення цієї задачі. Але в будь-якому випадку для того, хто погано знайомий з юриспруденцією, зробити все швидко і правильно — справа непроста. Спробуємо розібратися, як подарувати частку в квартирі без нотаріуса та з його участю.

Все про процес дарування частки в квартирі

Умови дарування

Потрібен нотаріус

Витрати на оформлення

Порядок дарування частки в квартирі

Необхідні документи

Як зареєструвати угоду

Умови дарування

У відповідності з законодавством передача прав власності оформляється при дотриманні певних умов. Так, всі, хто підписує договір дарування частки у квартирі, повинні бути дієздатними і повнолітніми. Якщо мова йде про осіб, які не досягли 18 років, то будь-які операції з ними можуть здійснюватися лише їх батьками або опікунами. При цьому отримання згоди від органів опіки обов’язково.

Незалежно від того, чи перебувають дарувальники і одаряемые у родинних стосунках, договір між ними не може бути укладено в усній формі. Угода про даруванні слід оформлювати лише в письмовому вигляді.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

pixabay

Також потрібно врахувати, що власність передається на безоплатній основі, а значить, наявність будь-яких додаткових вимог виключається. Інакше при судовому розгляді така дарчий буде визнана недійсною.

Важливо, щоб новий власник нерухомості вступив у свої права до того, як помре дарувальник: якщо завершити операцію таким чином не вдасться, її зможуть оскаржити спадкоємці. У результаті з’явиться ризик, що оспорювана площа перейде до інших власників.

Згода інших власників на оформлення дарування потрібна далеко не завжди. Отримувати його необхідно, якщо житло знаходиться у спільній власності. При цьому спочатку слід юридично виділити його конкретну частину, а потім вже її передавати. Якщо вона вже виділено оформлена, брати дозвіл на операцію в інших правовласників необов’язково.

Потрібен нотаріус?

Дарування частки квартири між близькими родичами або за участю третіх осіб оформляється в 2019 році так само, як і раніше. За останні роки законодавство в цій області кардинально не змінилося. Тим не менш, у тих, хто збирається отримати в дар частину житлоплощі, майже завжди виникає питання: чи потрібен для оформлення договору нотаріус чи можна обійтися без нього? Адже звернення до цього фахівця обійдеться в піввідсотка від кадастрової вартості частки, що іноді може скласти досить пристойну суму.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Unsplash

Випадки, при яких нотаріальне засвідчення обов’язково, подані в ст. 42 закону 218-ФЗ. Насамперед, це безоплатна передача прав на площу в квартирі, оформленої у спільну часткову власність. Якщо приміщення є кілька власників, кожен з яких розпоряджається своєю зареєстрованої частиною житла, без нотаріуса не обійтися. Виняток становить ситуація, при якій власники дарують всю квартиру цілком.

Для дарування нерухомості, одержаної у шлюбі, теж доведеться скористатися послугами нотаріальної контори. Інакше підтвердити згоду подружжя на відчуження прав на житлову площу не вийде. Навіть якщо власність записана на того, хто її дарує. Буває і так, що один чоловік віддає свою житлоплощу іншому. Для цього доведеться скласти шлюбний договір чи угоду про розподіл майна, що теж потребує нотаріального засвідчення.

Добре, якщо квартира повністю ваша й інших господарів у неї немає. В такому випадку йти у нотаріат ні до чого. Не потрібен спеціаліст і при визначенні частки неповнолітньої дитини в житло, набуте на материнський капітал. Правовстановлюючим документом послужить договір, де буде прописаний розмір частин дитини і його батьків. Причому та житлову площу, яка залишиться у подружжя, повинна бути оформлена у спільну власність. Підписувати цю угоду рекомендується на очах у фахівців Росреестра або МФЦ.

Витрати на оформлення

Зрозуміло, що за послуги нотаріуса доведеться заплатити. Наприклад, складання договору варто 5-9 тис. руб. Конкретну ціну призначає нотаріальна палата, яка в кожному великому місті (регіоні) — своя.

Намагаючись заощадити, дарувальники і одаряемые нерідко приносять свій варіант угоди, проте така ініціатива не завжди закінчується вдало. Дуже часто працівники нотаріату відмовляються посвідчувати такі документи під приводом того, що у них немає часу їх перевіряти.
Посвідчення договору, як вже говорилося, буде коштувати 0,5% від вартості частки. Але тільки якщо воно дійсно необхідно. Якщо ж ви прийшли до нотаріуса у добровільному порядку, відсоток буде нижче. Для близьких родичів — це 0,2%, а для когось іншого — 0,4%. Близькими родичами вважаються чоловік, дружина, батьки, діти або онуки.

Сума відсотка за нотаріальні послуги розраховується виходячи з кадастрової вартості, інвентаризаційної або ринкової вартості житла. Звичайно, вигідніше вважати за тією, яка менше, – інвентаризаційної. Тим більше, що відповідно до Податкового кодексу РФ (ст. 333.25) учасники угоди мають на це право.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Unsplash

Однак не все так просто. Для того щоб зробити мінімальний розрахунок, необхідно підготувати довідки, що підтверджують кожен з перерахованих видів вартості. Документи про кадастрової та інвентаризаційної вартості видаються безкоштовно, інша справа — ринкова ціна. Для її визначення доведеться звернутися в оціночну компанію, яка надасть цю послугу приблизно за 5 тис. руб. В результаті вся економія зведеться до нуля. Так що краще дозволити співробітникові нотаріальної контори зробити все в звичайному порядку без додаткових довідок: з урахуванням кадастрової вартості, про яку він дізнається самостійно.

Звичайно, є й інші статті витрат. Одна з них — державне мито за дарування частки в квартирі в сумі 2 000 руб. Обійтися без неї ніяк не вийде. Розмір цього платежу теж вказано в НК РФ (ст. 333.33), і при цьому не залежить ні від яких обставин.

Як уже зазначалося, якщо частка придбана в шлюбі, потрібно отримати згоду від чоловіка (або дружини), яке також потрібно буде завірити. За це з вас додатково візьмуть ще 1 500 руб.

Порядок дарування частки квартири

Процес підготовки до операції і її реєстрації умовно можна розділити на кілька етапів.

Перший — це збір всіх необхідних документів. Слід пам’ятати, що використовувати при цьому їх копії не можна, потрібні тільки оригінали. У випадку втрати будь-яких паперів доведеться звернутися для їх відновлення у відповідні органи, що, можливо, спричинить за собою додаткові витрати.

Далі — складання договору дарування. Зробити це можна по-різному: з залученням спеціаліста, або ж без нього. Головне, бути впевненим, що все зроблено грамотно і з урахуванням усіх юридичних тонкощів.

І, нарешті, завершальний етап — реєстрація. Тільки після цього обдаровуваний стане повноцінним власником міського житла.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Unsplash

Необхідні документи

Свідоцтво про власності

Якщо воно пошкоджено або втрачено, треба звернутися в ЕГРН, щоб отримати відповідну виписку. Зробити це можна на сайті Росреестра, або відвідавши офіс МФЦ. В якому вигляді це буде підтвердження — паперовому або електронному — не так важливо. У першому варіанті документ буде мати печатку і підпис, а у другому — тільки цифровий підпис. Правда, у роздрукованому вигляді, електронна версія втратить юридичну силу, тому і надавати її можна тільки на електронному носії — флеш-карті.

Звичайно, при подачі документів на реєстрацію свідоцтво про власності не знадобиться, але його обов’язково зажадає юрист або нотаріус, з яким ви будете працювати.

Угода про дарування

Це те, без чого ніякої угоди взагалі не відбудеться. Якщо ситуація дозволяє не звертатися до нотаріат, дарчий можна скласти самостійно за допомогою бланків, знайдених в інтернеті. Проте фахівці не радять поступати таким чином. Справа в тому, що викачані зразки можуть виявитися застарілими, а щоб їх правильно заповнити, бажано мати досвід складання подібних документів. Адже кожен випадок по — своєму унікальний, тому більш надійне і правильне рішення — проконсультуватися з юристом.

Посвідчення особи

У всіх учасників повинні бути в порядку паспорти. Якщо той, кому дарують нерухомість — неповнолітній, але вже у віці старше 14 років, то також буде потрібно паспорт когось з батьків. Іноді оформлення відбувається за участю довіреної особи. У цьому випадку посвідчення його особи не знадобиться, оскільки всі дані уточнюються нотаріусом ще при складанні довіреності.

Дарение доли в квартире: как оформить всё правильно с нотариусом и без

Фото: Сергій Васильєв

Завірена згода дружини або чоловіка

Про цьому документі вже говорилося вище. Звичайно, мені можуть зареєструвати і без нього, але Росреестре відзначать обтяження. У підсумку в угоді про передачу прав власності буде сказано про відсутність згоди чоловіка. Навряд чи такий поворот обрадує обдаровуваного, оскільки прибрати обтяження вже не вийде.

Довідка про зареєстрованих осіб

Простіше кажучи, це виписка з будинкової книги. Її доведеться запросити в МФЦ, якщо дарувальник після завершення угоди буде продовжувати жити в тій же квартирі, частина якої він подарував. Довідка послужить підтвердженням факту реєстрації дарувальника на цій житлоплощі.

Додаткові довідки

В залежності від обставин, нотаріус може попросити ще кілька паперів. Одна з них — підстава, за яким дарувальник отримав право власності. Тобто договір купівлі-продажу, якщо частка була придбана за гроші, і підтвердження спадкування, якщо нерухомість перейшла у спадок.

Якщо учасники угоди – члени однієї сім’ї, співробітнику нотаріату необхідно буде зрозуміти, яка в них ступінь споріднення. Проблема в тому, що обдаровуваний зобов’язаний заплатити 13% податку від вартості, одержуваної в дар житла, але тільки якщо він не є близьким родичем дарувальника.

Відомості про операцію передаються в податкову інспекцію, тому знадобляться такі документи як свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу тощо

У багатьох випадках дарувальники — це літні люди, яким за 60, а то і за 70 років. Щоб переконатися в їх розсудливість, фахівці нотаріальної контори нерідко просять довідку з психоневрологічного диспансеру.

Якщо зовнішній вигляд або поведінку дарувальника викликають підозру про його пристрасть до алкоголю або наркотиків, без довідки з наркологічного диспансеру теж не обійтися.

Як зареєструвати угоду

При зверненні до нотаріат договір про дарування відправляє на реєстрацію сам нотаріус. Причому без додаткової оплати. Найчастіше угоду йде в електронному вигляді, але іноді (при відсутності інтернету) фахівці посилають в реєструючі органи своїх помічників. В першому випадку операція буде зареєстрована протягом робочого дня, у другому – не пізніше, ніж через три дні після одержання паперів. Готові документи повертаються назад до того, хто їх надіслав.
У разі, коли дарчий складалася без нотаріального засвідчення, клопіт по її реєстрації лягають на учасників угоди. Для передачі угоди в Росреестр вам доведеться самостійно відвідати МФЦ, і лише після цього його віддадуть в Реєстраційну палату. Можливість принести все в Росреестр безпосередньо в більшості регіонів зараз відсутній.

До всіх документів необхідно обов’язково додати квитанцію про оплату держмита. Інакше паперу у вас не візьмуть.

Через 9 робочих днів з моменту звернення в МФЦ можете сміливо повертатися і забирати вже зареєстровану угоду.

Ми розглянули, як оформити дарчу на частку в квартирі. Це складний процес, для здійснення якого бажано мати певну теоретичну підготовку або заручиться підтримкою професіоналів. Але уважно вивчивши всі нюанси справи і набравшись терпіння, пройти цей шлях безперешкодно зможе кожен.

Back to Top